Start Rowery

LogowaniePDF Drukuj Email

Celem naszego stowarzyszenia jest propagowanie sportu jako zdrowego i aktywnego trybu życia. Sekcja kolarska stara się spełniać ten postulat przy pomocy roweru, który jak wiadomo jest narzędziem pozwalającym zrelaksować się i przy okazji zadbać o zdrowie. Jedni wykorzystują rower do "niedzielnej, poobiedniej przejażdżki", a drudzy traktują go jak sposób na życie. Staramy się, by wszyscy należący do naszej sekcji mogli jak najwięcej zażyć roweru od strony sportowej i rekreacyjnej, niezależnie od stopnia zaawansowania. Opisując historię naszej sekcji nie można zapomnieć, że ma ona sportowe korzenie, gdyż ludzie ją tworzący od wielu lat biorą czynny udział w zawodach kolarstwa górskiego.

Nasza grupa kolarska wielokrotnie reprezentowała Bochnię na zawodach organizowanych na terenie całej Małopolski jak również dalszych zakątkach naszego kraju. Największe sukcesy na arenie amatorskiego MTB nasi kolarze zdobyli w ciągu kilku kolejnych sezonów (1999 - 2002) podczas cyklu wieloetapowych zawodów Wielkiej Nagrody MTB Beskidy - Żywiec, które były rozgrywane na terenie Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Śląskiego. Równocześnie nasi zawodnicy corocznie brali udział w zawodach z serii Amatorskich Mistrzostw Polski MTB. Startowaliśmy także w maratonach rowerowych z cyklu Ligii Bikeboardu.


Starty w zawodach MTB to tylko część działalności naszej sekcji. Kilka razy nasze stowarzyszenie zorganizowało (wraz z bocheńskim MOSIRem) zawody kolarskie w Bochni. Do uczestnictwa w tych zawodach zachęca się uczniów bocheńskich szkół, którzy mogą się sprawdzić w tym sporcie. Poza tym głowną działalnością sekcji są wyprawy rowerowe - zarówno te bliższe, treningowe, jak i te dalsze, eksploracyjne.

Podstawą sekcji jest kilku zapalonych kolarzy, którzy często spotykają się na bocheńskim rynku, by stamtąd wspólnie kontynuować wycieczkę niezależnie od pogody. Staramy się odwiedzić najciekawsze miejsca naszych okolic. Wspaniałe warunki do uprawiania górskiej turystyki rowerowej można odnaleźć w leżącym na południe od Bochni Beskidzie Wyspowym. Dobrą baza wypadową w cięższy teren jest Rozdziele, skąd szybko można dotrzeć do najciekawszych miejsc obfitujących w niezapomniane widoki. Miejscem, o które równie często zaczepiają nasi kolarze jest Limanowa, wokół której znajduje się wiele pięknych tras nadających się do eksploracji rowerem. Wielokrotnym celem naszych wypraw była Mogielica (1170 m.n.p.m.) - najwyższy szczyt dobrze znanego naszej grupie Beskidu Wyspowego, którą nasi kolarze zdobyli wielokrotnie podczas wypraw grupowych oraz indywidualnych. Staramy się również odwiedzać inne górzyste miejsca Małopolski.

Ponadto zdażają się nam ambitniejsze wyprawy jak choćby zagraniczne wojaże członków naszej sekcji w Alpy czy Dolomity.